Gondolatok, cikkek, egyéb...

Gondolatok, cikkek, egyéb...

Egy sztereotípia lezúzása - A country zene ma

2014. szeptember 29. - VikFlames

 

 

Egy sztereotípia lezúzása - A country zene ma

 

Rögtön az elején leszögezném, hogy manapság a country zene már nem az a lószartaposós, csűrdöngölős zene, aminek hallatán sokan asszociálnak és megrémülnek. A country zene forradalmian kezdett átalakulni a 70-es, 80-as évektől és mostanra eljutott odáig, hogy egy nagyon is fogyasztható és populáris műfajjá vált. Nem mintha bármi gond lett volna az eredeti country-val, de aki annak hallatán menekült, az most nagyon meglepődne attól amit napjainkban hall. Olyannyira vált populárissá a műfaj, hogy a tengerentúlon, főleg a déli államokban (Florida, Texas, Georgia, South és North Carolina, Alabama...stb) ez a fő zenei vonal. Ezeket a dalokat játsszák a rádiók. Ha bemész egy lemezboltba, csak ímmel-ámmal találsz általunk (európaiak) hallgatott pop zenét. Ennek nem is az a fő oka, hogy a büszke déliek csak „népzenét” hajlandóak hallgatni, hanem a már említett változás a popularitás felé.

 

Lentebb kitérek, pár általam preferált előadóra, akiknek bármelyik dalát, bármikor leadhatnák egy magyar rádióban, senki nem kapná fel a fejét, hogy mi ez a trágya-rugdosó szörnyűség. Sok dalnál, még az sem jutna eszébe az laikus hallgatónak, hogy ez country zene. Persze a stílusjegyeken azért hallható, mivel ugyanúgy megtalálható itt-ott bennük a hegedű, a banjo vagy a steel gitár, de mindez olyan hangzásban és olyan egységben, ami igenis a legprofibb zenék közé emeli a műfajt.

 

Zenészként, zeneszerzőként kicsit más füllel hallgatom ezeket a dalokat és folyamatosan a profizmus, a kreativitás szavak ugranak be. Híre-hamva nincs itt a sablonos megoldásoknak, a régen bevált de már idejét múlt három akkordos tábortűznél-vonyításhoz. Amikor meghallgatunk egy mai country dalt, egyértelműen az USA rémlik fel lelki szemeink előtt. Ez a zene annyira amerikai, hogy bár vannak nagyon jó próbálkozások Európában, soha nem fogják azt a feelinget visszaadni. Hogy ennek mi lehet az oka? Nem tudom! Talán az ízes déli kiejtés, talán a Redneck büszkeség, talán, hogy ezek az előadók ebbe születnek bele... de nem is kell ezt megfejteni. Hallgatni kell!

Mielőtt egy kis segítséget adok, hogy a több száz rendkívüli képességekkel megáldott előadó közül - szerény véleményem szerint - kik azok, akikre elsőre rá kellene keresnetek, egy kis hátteret, életérzést próbálok nyújtani:

 

Említettem, hogy leginkább az USA déli államaira jellemzőek ezek a zenék. Lehet ennek az oka az, hogy ott alakultak ki a country zene mai ágaihoz vezető gyökerek, a rockabilly-vel karöltve (és ahhoz vezetve). Lehet oka az is, hogy ezeken a vidékeken kevésbé jellemző az iparosodás mint északon, hogy itt még sok a „vidék”, a kisvárosok, a mezőgazdaság. Az előbb említettem a Redneck szót. Sokan úgy gondolják, hogy ez a „paraszt” szó USA-beli megfelelője és valahol van is ebben igazság. Viszont ott a vidéki lakosok, ezt a jelzőt büszkén viselik. Ők nem az amerikai álomra várnak, hanem kétkezi munkával járulnak hozzá az államok fenntartásához.

Jellemző a tájszólás (államonként változó), de ez minden földrészen előfordul. Szombat este a csajukért nem a legújabb Mercivel mennek, hanem mondjuk egy 5600 köbcentis Chevy pick up-al (vagy traktorral). Az egész napos kemény meló után esetleg még kimennek az erdőbe egy kis illegális szeszfőzésre (moonshiners). Hétvégén nem disco-ba mennek, hanem rendeznek egy BBQ sütögetést és közben a sárban quadoznak. Talán a megszokott zenékhez képest ezek azok a dolgok amik a dalszövegek terén különbséget mutathatnak. A legfontosabb mégis a mai country zenében az összetéveszthetetlen feeling.

 

Hát akkor fel a kantáros farmert, a western csizmát és cowboy-kalapot (vagy egy camouflage basball sapkát), ragadjunk meg egy hatos csomag (six pack) Bud Light sört és nézzük, hogy első körben kiket is ajánlanék:

 

Azt hiszem, elsőként Jason Aldean-nal kezdeném.

 

Olyan orgánummal rendelkezik ez a georgia-i énekes, hogy bárki megirigyelhetné a zenei világban. Zenéjének olyan populáris hangvétele van, hogy tényleg bármelyik rádióadó leadhatná nálunk is főműsoridőben. Bár dalainak kb 70%-a lassú hangvételű, mégsem érzed egy percig sem, hogy nyálas lenne. Profin és kreatívan kidolgozott slágerek egytől egyig.

Nem véletlenül van folyamatosan, minden lemezével a country slágerlisták élén. Rengeteg díjat zsebelt be a CMA-n (Country Music Awards). Eddig 5 albuma jelent meg, melyek annyira eltaláltak, hogy hetekig el tudok „élni” csak az Ő lemezein. Érdemes rákeresni a klipjeire. A következőt azért ragadnám ki, hogy bizonyítsam populáris hangvételét, modernségét és lendületét: Take A Little Ride

 

 

 

Másodikként Justin Moore-t említeném.

Ő azért érdekes, mert tökéletesen egyensúlyoz a lemezein a tökös dalok és a lassabb, érzelmes zenék közt. Ízes tájszólása nagyon nagy feelinget ad a hallgatónak. Nemrég megjelent harmadik lemeze (Off The Beaten Path) az a típusú album, amikor vár egy új lemezt valaki egy előadótól, először meghallgatja és azonnal érzi, hogy várakozáson felül teljesít (ezt általában többszöri hallgatásra szokott megfogalmazódni a hallgatóban).

Nála sokkal jobban érezhetőek a country zene alapjai, mégis modern stílusban, napjainkhoz igazítva. Az Ő szerzeményeinél jön talán át legjobban a felsoroltak közül, az USA kisvárosi feeling. Első klip az új albumról: Point At You

 

 

Mindenképp ide kell sorolnom Brad Paisley-t,

akit a világ egyik legjobb gitárosaként tartanak számon. Ő az, aki a mai country zenében már mindent elért, amit lehetett és nagyon sokat tett a műfaj USA-n kívüli terjesztéséért is. Bár a legutolsó lemeze nekem nem lett a kedvencem (kicsit úgy érzem, próbálja megreformálni a műfajt, modern, máshonnan hozott elemekkel, mivel már kijátszott magából az évek folyamán mindent, amit lehetett), mégis feltétlenül az élmezőnybe tartozik. Ő a country „sztárja”.

Hatalmas költségvetésű klipekkel, show-kkal, TV szereplésekkel. Érdemes meghallgatni néhány instrumentális dalát is (pl.: Time Warp), mert valami elképesztő hangszeres tudással van megáldva, együttese minden tagjával együtt. Az itt következő klip is azt mutatja, hogy mennyire mai témákkal foglalkoznak ezek a dalok: Online

 

 

Brooks and Dunn

Ez a szerzőpáros is nagy kedvenc. Összetéveszthetetlen hangulatú zenéket kreálnak. Náluk is megtalálható a rock-os elemektől a romantikáig minden, mégis nagyon is tartva magukat a country műfaj sajátosságaihoz. Itt is érződik az a déli tájszólás, ami megfűszerezi az audionális orgazmust. Ugyanúgy jellemző rájuk (mint az eddig felsoroltaknál), hogy csukott szemmel hallgatva egyből átrepít a tengerentúlra. S bár zenei pályafutásuk különvált, mindketten továbbra is készítenek lemezeket.

Play Something Country

 

 

A végére még megemlítenék pár női előadót:

 

Shania Twain

elő példája annak, hogy mennyire nem akar Európába eljutni a country műfaj. A hölgynek kb. csak a remixelt, disco-sított dalait ismerheti a laikus közönség, pedig igazi, ízig-vérig country előadó. Érdemes a lemezeinek utánakeresni.

 

A Dixie Chicks

női tagokból álló zenekar. Bár egyre inkább hajlanak ők is a populárisabb közeg felé, mégis korábbi lemezeiken briliáns, autentikus hangszereket felvonultató déli cowgirl zenét nyomnak.

 

 

Elsőre talán ennyi. Nagyon messze a teljesség igényétől. Nem lehetne összeírni az összes nagy-kaliberű előadót a műfajban. Érdemes nézelődni a CMA honlapján és egyéb country-val foglalkozó weboldalon (CMC, CMT...stb).

 

 

Végezetül megemlíteném, hogy ha valaki kedvet kapott a Redneck feeling-hez, akkor ajánlanám neki a TLC tv-n futó Here Comes Honey Boo Boo (Honey Boo Boo Színre lép) és a Discovery-n látható Moonshiners (Cefrekirályok) című sorozatokat. Ha pedig a videojátékokat szereted, ajánlanám a nemrég megjelent Grand Theft Auto V.-öt (csak a megjelenés utáni első három napban 1 milliárd dollár bevétel!), ahol a három játszható karakter egyike (Trevor) által betekinthetsz a vidéki redneck „kultúrába”.

 

 

Flames

 

A bejegyzés trackback címe:

https://vikflames.blog.hu/api/trackback/id/tr716741431

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Béla Wanderlich 2014.09.29. 19:08:29

A fent leírtakkal messzemenőleg egyetértek Maga a country zene kultúrája itthon, még csak rétegzeneként létezik. Az itthoni zenészek közül sokan csak ismerik. Művelni jóval nehezebb.

VikFlames 2014.09.29. 19:51:42

Igen...egyetértek...de azért próbálkozom: www.redneckroadkill.eu

delejezoe 2014.09.30. 08:46:23

"Nem mintha bármi gond lett volna az eredeti country-val" <> "lószartaposós, csűrdöngölős", "trágya-rugdosó szörnyűség"
Végre valaki, aki tényleg temetni jött, nem dicsérni. :D

Belehallgattam az ajánlott Jason Aldean-ba, épp úgy nem tetszik, mint mostanában az összes idehaza élőben hallgatott zenekar.
A countryt már megírták és elénekelték, befejezett múlt. Ami ma van, azt hívjuk másnak. :) Semi-Demi-Country No5000-nek, manager-country-nak, outsourcing-contrynak, GWC-nek (Global Warming Country). Hogy nevében is megjelenjen a szomorú degeneráció és a pozíció, ahová jutottunk, ténye. :)

Azonban el kell ismernem, ez a redneckroadkill.eu meg nem illik bele ebbe a sorba (áámber, hát ez jóóó countrynak! :) ), így aztán marhára nem értem az írásod és a zenéd közti ellentmondással való tartós együttélést. :)

VikFlames 2014.09.30. 09:05:27

Nem teljesen értem az írásod...szerintem valamit elnéztél..én imádom mind a régi, mind a mostani country zenét. Ezt a cikket a saját szemszögemből egy teljesen pozitív és profi zenei világról írtam...amit a saját zenekarommal is próbálok bemutatni. Az általad kiragadott idéztek "lószartaposós"...stb számomra pozitív jelző. Minthogy a redneck is parasztot jelent amire a redneck-ek büszkék mint jelző...Szóval ez a cikk egy pozitív bemutatásnak készült és arról szól, hogy akik a régi country zene hallatán herótot kapnak (mert valószínűleg nem ismerik rendesen) azok most megdöbbennének, hogy mennyire populáris ez a műfaj. Aki meg nem szereti az nem szereti...mint ahogy én sem bírom elviselni a mai gépzenéket...Azt hiszem ennyit tudtam hozzáfűzni!

SlipGabe 2014.10.20. 17:20:45

Szia VikFlames!

Hasonlóképpen én is ezt a southern rock zenét szeretem és zenélek is, csináltam is egy efféle bandát. Felvennéd velem a kapcsolatot légyszi, ha érdekelt vagy ebben a témában? slipgabe@gmail.com
Köszi!
süti beállítások módosítása